Ana sayfa

İİT Nedir?

1969 yılında kurularak İslam dünyasının çıkarlarını koruma misyonu ile hareket eden ve 2011 yılında İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ismini alan örgüt. Türkiye’nin de kuruluş tarihinden bu yana içerisinde yer aldığı İslam İşbirliği Teşkilatı 57 ülkenin üyeliğinden oluşmaktadır.

1696 yılınad Aksa’nın yakılması ile oluşturulan bu örgüt o tarihten bu yana İslam ülkelerinin yaşadığı diplomatik problemleri çözmek ve hakkı savunmak misyonu ile hareket etmekedir.

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde bulunan merkezi, bir genel sekreter ve dönem başkanı tarafından idare edilmektedir.

MOIC Nedir?

Uluslararası Model İslam İşbirliği Teşkilatı (IMOIC) ilk defa 2011 yılında ülkemizde Sabancı Üniversitesinde İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF-DC)nun katkılarıyla İngilizce düzenlenmiştir. Geçtiğimiz yıllarda İran’da (2016) ve Malezya’da (2013) Uluslararası düzeyde İngilizce düzenlenmiş olup, önemli konulara çözümler bulmuştur.2018 yılında ise Beyoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı ve Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından ilk defa lise düzeyinde ve Arapça olarak düzenlenmiştir.

Bu etkinlikle katılımcıların Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Model OIC kulübü üyesi olan öğrenciler tarafından idare edilen 56 kişilik komitelerde uluslararası düzeyde diplomatik tartışmalarda bulunarak dünyanın ve İslam Coğrafyası’nın sorunlarına olan farkındalıklarının artırılması, ülkesinin politikası çerçevesinde çözüm önerileri sunabilmesi ve yabancı dil hâkimiyetlerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. 

KULÜBÜMÜZ

Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi Model İslam İşbirliği Teşkilatı Kulübü 2017-2018 eğitim öğretim yılının başında lise düzeyinde Arapça dilinde Model İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi organize etmek amacıyla kurulmuştur. Kulübümüz İslam Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Formu(ICYF-DC) ile imzaladığı protokol doğrultusunda organizasyon çalışmalarına başlamıştır. İlk olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatilinde 25 farklı Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 150  öğrenciye  Model OIC eğitimi vermiştir. 27-30 Nisan 2018 tarihleri arasında dünyada ilk defa lise düzeyinde bir Model OIC Zirvesi düzenlemiştir.